"Sănătatea este o comoară pe care puţini ştiu să o preţuiască, deşi aproape toţi se nasc cu ea" Hipocrate

Scoala Postliceala Hipocrate Constanta

str. Cismelei, nr.16
facebook:Scoala Postliceala Hipocrate
www.scoalapostlicealhipocrate.com
drmedrogo@yahoo.com

Despre Noi

Școala Postliceală Hipocrate Constanța este acreditată pe domeniul Sănătate și asistență pedagogică prin O.M. nr.5424/23.09.2008, publicat în monitorul oficial nr.701/15.10.2008

Şcoala Postliceală Hipocrate Constanţa este prima şcoală sanitară înfiinţată în Constanta la iniţiativa domnişoarei dr. Doina Rogoveanu în anul 1990. Școala este acreditată pe domeniul Sănătate și asistență pedagogică prin O.M. Nr. 5424/ 23.IX.2008, publicat în Monitorul Oficial al României nr. 701/15.IX.2008.

Pe parcursul celor 25 de ani de funcţionare şcoala a oferit pe piaţa muncii 23 de promoţii, aproximativ 3000 de absolvenţi, dintre care peste 85% sunt angajaţi ai sistemului de sănătate.

Școala Postliceală Hipocrate Constanța își desfășoară activitatea în două schimburi : dimineață, între orele 8.00-15.00, respectiv după aminază, între orele 13.00-20.00. Oferim școlarizarea la cel mai mic preț, care include și stagiul de practică. Taxa școlară anuală se plătește eșalonat.

Diplomele de absolvire obţinute de către elevii Şcolii Postliceale Hipocrate Constanţa sunt eliberate de către Ministerul Educației și recunoscute internaţional, dovadă fiind statistica elevilor angajaţi peste hotare.

Elevii şcolii noastre îşi desfăşoară activitatea practică în spitalele, clinicile, sanatoriile şi laboratoarele partenerilor din domeniul sănătate şi asistenţă pedagogică, atât din judeţ, cât şi din afara acestuia.

Școala oferă o puternică bază materială constând în 9 săli de clase cu mobilier omologat de MEN și 3 laboratoare dotate cu echipamente medicale moderne.

Școala dispune de personal didactic de o mare competență profesională. Cursurile sunt ținute de către medici specialiști și asistenți medicali calificați din spitalele și clinicile din județul Constanța.

www.ziuaconstanta.ro/stiri/invatamant/asistentul-medical-coloana-vertebrala-a-sistemului-de-ingrijire-scoala-postliceala-hipocrate-organizeaza-564847.html

Strategia C.E.A.C.

Strategia CEAC_SPH.docx (23851)